Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2014

Ψυχωμένη η Εθνική νίκησε το Ισραήλ

Μπροστά σε 1.000 και πλέον ενθουσιώδεις φιλάθλους στο «Σπίτι του Χάντμπολ» της Θεσσαλονίκης η Εθνική ανδρών νίκησε 31-28 το Ισραήλ και ξαναμπήκε για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης στα πλέι οφ του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2015.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσία του Αναπληρωτή Υπουργού περιβάλλοντος και βετεράνου αθλητή του χάντμπολ κ. Σταύρο Καλαφάτη και του τέως Υφυπουργού αθλητισμού κ. Γιάννη Ιωαννίδη, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα.
Η «γαλανόλευκη» ήταν πίσω στο σκορ με 19-21 στο 41:36, αλλά με εντυπωσιακή άμυνα και σωστές επιθετικές επιλογές, γύρισε το ματς. Οι Ισραηλινοί πέτυχαν μόνο ένα γκολ στα επόμενα 14 λεπτά και η Εθνική πέρασε μπροστά 27-23 στο 55:51, ενώ λίγο αργότερα (57:00) με επιμέρους σκορ 10-3, προηγήθηκε με +5 (29-24) και έκανε όνειρα ακόμα και ανατροπής της διαφοράς του πρώτου ματς (31-24).
Πολύ καλός κάτω από τα δοκάρια ο Κώστας Τσιλιμπάρης, πολυάριθμες ασιστ από τον Αλέξη Αλβανό στην επίθεση που αξιοποίησαν έξοχα οι Παπαδόπουλος (9), Τζηράς (7) και Μαραγκός (6) ήταν αγωνιστικά τα «κλειδιά» της νίκης.
Η Ελληνική ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε με πάθος και μεγάλη θέληση, αντλώντας και δύναμη από τους φιλάθλους που κατέκλυσαν τη Μίκρα.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα την Τετάρτη στις 19:00 στο ίδιο γήπεδο αντιμετωπίζει την Ολλανδία για την 5η αγωνιστική του 4ου ομίλου με στόχο να κάνει άλλο ένα ακόμα βήμα για την πρόκριση.
ΕΛΛΑΔΑ- ΙΣΡΑΗΛ 31-28
Τα 5λεπτα: 3-3, 5-4, 8-8, 11-11, 13-14, 16-15 (ημχ.), 171, 19-19, 21-21, 24-22, 26-23, 31-28
ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Κρανάκης): Τσιλιμπάρης, Μαστορογιάννης 2, Ευαγγελλίδης 4, Γ. Γεωργιάδης, Σανίκης, Αλβανός, Γιαννόπουλος, Δ. Γεωργιάδης, Παπαδόπουλος 9, Τζηράς 7, Παπαδιονυσίου 3, Γρηγοριάδης, Μαραγκός 6, Πετρίδης, Κωστακίδης, Οικονόμου.
ΙΣΡΑΗΛ (Ντράγκαν Τζούκιτς): Γιάκοβ, Γκέρα, Σμόλερ 7, Πόμεραντζ 9, Τουρέλ 4, Νάθαν 1, Κόφμαν, Μεϊρόβιτς, Ρόσενταλ 5, Ντάβντα 2, Στρίντομ, Χαμάμι, Στέλμαν, Σιμόνι, Σιτσένκο, Γκαλ. Διαιτητές: Καρίμ Γκάσμι- Ραούλ Γκάσμι (Γαλλία), Βοντοπίβετς (Σλοβενία), δίλεπτα: 5-4, πέναλτι: 1/3-3/4
«ΚΕΡΔΙΣΑΜΕ ΔΙΚΑΙΑ»
Για την μαχητικότητα και το πάθος τους εξήρε τους έλληνες διεθνείς ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Κρανάκης: «Κερδίσαμε δίκαια, ήμασταν συγκεντρωμένοι και πήραμε αυτό που θέλαμε. Ο κόσμος δεν ήταν απλός 8ος, αλλά 18ος παίκτης μας. Ξέραμε ότι το Ισραήλ παίζει ανοιχτές άμυνες 5-1, 3-2-1 και θέλαμε να τους χτυπήσουμε από τα εξτρέμ». Σε ερώτηση για τις απουσίες είπε: «Έχουμε 18 παίκτες μαζί μας. Τα παιδιά στις προπονήσεις δίνουν το 100% και είμαι πολύ ευχαριστημένος».
Ο προπονητής του Ισραήλ Ντράγκαν Τζούκιτς είπε: «Ήρθαμε για τη νίκη, αλλά δεν καταφέραμε να διατηρήσουμε την απόδοση μας σε υψηλά στάνταρ μέχρι το τέλος του ματς. Έχουμε μία νεαρή ομάδα και χρειαζόμαστε τέτοια μεγάλα παιχνίδια. Πλέον ο όμιλος είναι πέρα για πέρα ανοιχτός».