Δευτέρα 20 Ιανουαρίου 2014

ΔΕΝ ΕΦΤΑΣΕ Ο ΙΓΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΡΩΣΟΥΣ

Μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του πραγματοποίησε ο Ρώσος με ελληνικές ρίζες Κωνσταντίνος Ιγρόπουλος στο παιχνίδι κόντρα στην Σουηδία για το EURO 2014. Ο 28χρονος δεξιός ίντερ σημείωσε 11 γκολ με 80% ευστοχία, αλλά δεν κατάφερε να αποσοβήσει την ήττα για την ομάδα του με 29-27 στην πρεμιέρα της Β' φάσης για τον 2ο όμιλο. Οι «Σκανδιναβοί» έλεγχαν το παιχνίδι και προηγούνταν σταθερά (9-13 στο 20', 13-20 στο 30' και 20-25 στο 41'). Ωστόσο στο 13λεπτο 41-54 όλα άλλαξαν και η «αρκούδα» γύρισε το ματς με σερί 6-0, περνώντας μάλιστα και μπροστά με 26-25!
Οι Σουηδοί βρήκαν την ψυχραιμία, προηγήθηκαν και πάλι 26-27 για να φτάσουμε στο 56' όπου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (27-27). Εκεί δύο τέρματα από τους Κάρλσον και Πέτερσεν έκριναν το ματς για τους Σουηδούς, αφήνοντας με την πίκρα τους Ρώσους που ουσιαστικά τους στέρησαν κάθε προσπάθεια να διεκδικήσουν μία θέση μέσα στην πρώτη εξάδα.
Στο πρώτο χρονικά ματς του 2ου ομίλου η Πολωνία σημείωσε επική ανατροπή, κερδίζοντας 31-30 την Λευκορωσία. Η ομάδα του Ρουτένκα (9/16) με εξαίρεση το πρώτο ημίχρονο (13-10 στο 28') είχε τον απόλυτο έλεγχο. Μάλιστα δύο φορές προηγήθηκε με +4 (20-24 στο 46' και 25-29 στο 55') σε κρίσιμα σημεία, ενώ με πέναλτι του Μπρούκα έκανε το 27-30 στο 57:15. Σε λιγότερο από 3 λεπτά κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί την εξέλιξη του ματς, ούτε ο πιο φαντασιόπληκτος σεναριογράφος. Και όμως οι Πολωνοί με 4-0 σερί και τέρμα του Γιούργκεβιτς (κορυφαίος με 8/10 γκολ) στο 59:58 κέρδισαν 31-30 και πλέον έχουν βάσιμες ελπίδες ακόμα και για πρόκριση στα ημιτελικά!
Στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής του ομίλου η Γαλλία επιβλήθηκε 27-25 της Κροατίας και ουσιαστικά «έκλεισε» μία θέση μέσα στην πρώτη τετράδα. Οι Κροάτες ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 7-10 (16') και 11-14 (21') με τρία συνεχόμενα γκολ του Κόπλιαρ. Οι «τρικολόρ» ωστόσο με την είσοδο του Ομεγιερ στη θέση του κακού Ντιμουλάν (1/14) άλλαξαν άρδην την εικόνα. Ο βετεράνος πορτιέρο με 48% αποτελεσματικότητα (11/23) έδωσε την ασφάλεια στους συμπαίκτες του και αυτοί με αντεπίθεση διαρκείας έφτασαν στο 19-17 (32') με επιμέρους σκορ 8-3 και λίγο αργότερα προηγήθηκαν με 23-19 (41') και 26-22 (56'). Ωστόσο οι Κροάτες δεν παράτησαν το ματς και με σερί 3-0 με τέρμα του Χόρβατ στο 59:14 μπήκαν ξανά στην διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος, αλλά ο Καράμπατιτς είχε διαφορετική άποψη και με το 7ο τέρμα του στο 59:53 (27-25), «καθάρισε» οριστικά το ματς.