Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2014

Αύριο με την Ισλανδία θα κριθεί η προκριση για την Εφήβων

Γράφτηκε από τον Στάθη Παπαχαρτοφύλη

Η Εθνική Εφήβων έχασε με 33-24 από την Σουηδία στην 2η αγωνιστική του 2ου προκριματικού ομίλου για το Ευρωπαϊκό του 2014 και αύριο (13:00) θα παίξει για την 2η θέση και την πρόκριση κόντρα στην Ισλανδία.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, κερδίζοντας στο επιμέρους σκορ με 15-13. Οι Σουηδοί που είναι η καλύτερη ομάδα του ομίλου και παίζουν στην έδρα τους ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα 40 λεπτά του ματς και με απίστευτα ποσοστά ευστοχίας προηγήθηκαν με +18 (31-13). Ωστόσο η ελληνική ομάδα δεν παράτησε το ματς. Μέσα σε 5 λεπτά μείωσε σε 31-17, ενώ στην συνέχεια με εξαιρετική άμυνα έφτασε και στο -8 (32-24), λίγο πριν το φινάλε (57:09), κρατώντας χωρίς γκολ για 13 λεπτά χωρίς γκολ τους γηπεδούχους (από 32-17 στο 45'). Η Εθνική μας ομάδα από το 31-13 έκανε επιμέρους σκορ 11-1, κάτι που αν μη τι άλλο θα την βοηθήσει αρκετά στον ψυχολογικό τομέα, ενόψει του αυριανού αγώνα στον οποίο θέλει μόνο τη νίκη.
ΣΟΥΗΔΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 33-24 (20-9)
ΕΛΛΑΔΑ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσεσμετζίδης 1, Θεοδωρόπουλος 3, Ραντζέλοβιτς, Ζιβούλοβιτς 5, Κοπαϊδης, Ντουλματζής 2, Λιούμης, Καρκαλάτος, Αποστολίδης 2, Μπραουδάκης, Τσαμεσίδης, Τσάτσας 3, Σάββας 4, Μωραϊτης 3, Ηλιόπουλος 1, Πολύδωρος.