Τρίτη 14 Ιανουαρίου 2014

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕ Η ΝΕΑ ΓΑΛΛΙΑ, ΝΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ Η ΣΕΡΒΙΑ

Η ανανεωμένη Γαλλία του Κλοντ Ονεστά νίκησε με το εμφατικό 35-28 την Ρωσία στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου του EURO 2014. Με τον δεξιό ίντερ Νιοκάς να σημειώνει 9 γκολ και τον έμπειρο Γκιγκού να έχει 7/7 οι «τρικολόρ» δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες κόντρα στους Ρώσους που είχαν τον Ιγρόπουλο σε καλή ημέρα με 5/8. Μέχρι το 14' το ματς ήταν ντέρμπι (7-7), αλλά στα επόμενα 7 λεπτά όλα άλλαξαν με το σερί (6-0) των Γάλλων που έκαναν το σκορ 13-7 και από τότε δεν ξαναέχασαν ποτέ το προβάδισμα.
Στο άλλο ματς του ομίλου οι Σέρβοι επικράτησαν 20-19 της Πολωνίας με τον Στάνιτς να πραγματοποιεί 17/35 επεμβάσεις με ποσοστό 49%. Εντυπωσιακός ήταν και ο Σμολ που είχε 14/34 (41%) και έδωσε την ευκαιρία στους συμπαίκτες του να πάρουν τον βαθμό, όταν απέκρουσε πέναλτι του Βούγιν στο 59:15 με το σκορ στο 20-19, αλλά το σουτ του Γιουρέτσκι σταμάτησε πάνω στον Στάνιτς.
Οι «πλάβι» ήταν μπροστά 13-8 (30'), αλλά σε 7 λεπτά οι Πολωνοί γύρισαν το ματς (13-15) με 7-0 σερί. Παρά τα ψυχολογικό αβαντάζ των Πολωνών οι Σέρβοι έδειξαν χαρακτήρα και ξέφυγαν πάλι με 2 γκολ (18-16 στο 46') και 20-18 στο 57'.
Στον 4ο όμιλο τα φαβορί επικράτησαν εύκολα. Η Κροατία κέρδισε 33-22 την Λευκορωσία που ήταν εύκολη λεία χωρίς τον μεγάλο της αστέρα Σιαρχέι Ρουτένκα που ήταν τραυματίας. Χόρβατ (6/6) και Τσούπιτς (6/9) ήταν κορυφαίοι για τους Κροάτες που είχαν 73% ποσοστό ευστοχίας!
Στο άλλο παιχνίδι η Σουηδία παίζοντας μοντέρνο χάντμπολ με υψηλές ταχύτητες δεν άφησε περιθώρια στο Μαυροβούνιο κερδίζοντας το με 28-21. Οι Σκανδιναβοί «καθάρισαν» το ματς στο διάστημα 20-28, όταν μετέτρεψαν το 11-9 σε 17-11, ενώ στο 36' έφτασαν στο 20-13 με τον Έκνταλ να έχει 7 γκολ (σε 8 προσπάθειες). Ο Μλάντεν Ράκσεβιτς της ΑΕΚ έπαιξε 37 λεπτά χωρίς να καταφέρει να διακριθεί.