Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2014

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΕ Η ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ!

Μια μεγάλη έκπληξη συντελέστηκε στην 3η και τελευταία αγωνιστική της Α' φάσης του EURO 2014, καθώς η δευτεραθλήτρια Ευρώπης Σερβία τέθηκε εκτός συνέχειας της διοργάνωσης. Οι Σέρβοι κατέλαβαν την 4η θέση στον 3ο όμιλο σε συνδυασμό της ήττας τους με 31-28 από την Γαλλία, αλλά και της νίκης των Πολωνών με 24-22 επί της Ρωσίας. Στην τριπλή ισοβαθμία οι «πλάβι» υστέρησαν στην διαφορά τερμάτων.
Σέρβοι και Γάλλοι είχαν απίστευτα ποσοστά ευστοχίας (65% και 66%) αντίστοιχα με τους τερματοφύλακες να βρίσκονται σε πολύ κακή ημέρα. Οι «τρικολόρ» βέβαια έλεγχαν το ματς από την αρχή και είχαν σταθερό προβάδισμα, 4-10 στο 17', 8-13 στο 24', 11-17 στο 30', 17-25 στο 43', 23-28 στο 53' και 25-30 στο 57'. Εκπληκτικός και αλάνθαστος ο Τζολί με 10/10, ενώ 3 παίκτες της Σερβίας είχαν 5/5, οι Ρνιτς, Νίκσεβιτς, Νέναντιτς.
Στο άλλο ματς του ομίλου οι Πολωνοί ήθελαν μόνο νίκη και τα κατάφεραν κόντρα στους Ρώσους με τον Σμαλ να είναι ο άνθρωπος του αγώνα πραγματοποιώντας 21 επεμβάσεις με ποσοστό 49%! Η Πολωνία είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα, αφού γκολ σημείωσαν 10 παίκτες και ένα καταπληκτικό β' ημίχρονο. Όλα κρίθηκαν στο διάστημα 30-49 όταν οι Πολωνοί μετέτρεψαν το 9-14 σε 21-16 με επιμέρους σκορ 12-2. Ιγρόπουλος και Άτμαν σημείωσαν 4 και 6 γκολ αντίστοιχα για τους Ρώσους που σημείωσαν το τέρμα για το 24-22 που τους έστειλε στην επόμενη φάση με τον Ζιτίνκοφ σχεδόν σε νεκρό χρόνο. Αν έχαναν με 3 γκολ τότε θα προκρίνονταν οι Σέρβοι, αφού οι Ρώσοι θα είχαν και αυτοί -1, αλλά οι Σέρβοι είχαν καλύτερη συνολικά διαφορά τερμάτων.
3ος όμιλος (σε τρία ματς)
1. Γαλλία 6
2. Πολωνία 2 (+1)
3. Ρωσία 2 (0)
4. Σερβία 2 (-1)
Δεν συνεχίζουν Μαυροβούνιο και Ράκσεβιτς
Ο πίβοτ της ΑΕΚ Μλάντεν Ράκσεβιτς δεν κατάφερε να περάσει στην Β' φάση με το Μαυροβούνιο. Η Λευκορωσία στο ματς της πρόκρισης κέρδισε με 29-23 με τον Ρουτένκα ξανά κορυφαίο (8/14). Ο έμπειρος άσος της ΑΕΚ σημείωσε 3 γκολ, αλλά η ομάδα του υστέρησε πολύ στα κρίσιμα τελευταία λεπτά. Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν ισορροπημένο (13-13), αλλά στο διάστημα 48-51 το 22-20 έγινε 25-20 και αυτό ήταν αρκετό για τους Λευκορώσους που διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε.
Στο άλλο ματς του 4ου ομίλου στο ντέρμπι κορυφής η Κροατία έδειξε την εμπειρία της και κέρδισε 25-24 την Σουηδία που έχει δείξει πολύ καλά στοιχεία. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κροάτες ξέφυγαν με 20-17 στο 47' και 23-20 στο 57', έχοντας σε καλή ημέρα τον Μπούντιτς (6/7).
4ος όμιλος (σε 3 ματς)
1. Κροατία 6
2. Σουηδία 4
3. Λευκορωσία 2
4. Μαυροβούνιο 0
Προβάδισμα για τα ημιτελικά Ισπανία, Γαλλία, Δανία, Κροατία
Τα δύο νέα γκρουπ της διοργάνωσης στην Β΄φάση έχουν πλέον δημιουργηθεί με τέσσερις ομάδες να έχουν το ξεκάθαρο προβάδισμα βάσει βαθμολογίας και απόδοσης για να βρεθούν στα ημιτελικά.