Σάββατο 5 Απριλίου 2014

Έσπασε την έδρα του ΠΑΟΚ η Νέα Ιωνία

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος Γυναικών έκανε ο ΟΦ Νέας Ιωνίας, επικρατώντας με 21-19 του ΠΑΟΚ στο «Σπίτι του Χάντμπολ» της Θεσσαλονίκης. Η ομάδα της Νέας Ιωνίας έκανε το 1-0 και χρειάζεται άλλη μία νίκη για να προκριθεί στον τελικό. Το επόμενο ματς των δύο ομάδων θα γίνει την Τετάρτη στην Αθήνα.
Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του (ημίχρονο 10-9) με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 18-18 έξι λεπτά πριν το φινάλε. Στο 56:00 οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με δύο γκολ (16-18) και τελικά επικράτησαν με 19-21.
ΠΑΟΚ- ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 19-21
Τα πεντάλεπτα: 0-1, 1-4, 3-5, 5-7, 7-7, 10-9 (ημχ.), 11-12, 13-13, 15-17, 17-18, 18-19, 19-21
ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Καβαζοπούλου, Κορέια 3, Παπαβασιλείου, Νούλα 5, Παπαδοπούλου 4, Σελεμίδου, Τζέριτς, Μούρνου 2, Ελευθεριάδου, Ράτσικα, Στρατάκη 3, Προκοπίδου, Παπάζογλου, Μάστακα 2, Καρσανίδου.
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Σοφία Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Αργυροπουλου, Μαυρογεώργη Ν., Μπράουερ 8, Χρονοπούλου 4, Παπά 4, Μασμανίδου 2, Κοτσαμποικίδου, Καλασνίκοβα, Κωστοπούλου, Γκουζούλη, Χοτοκουρίδου, Τσακάλου 2, Χρυσή, Κοντοστεργίου 1, Μανδά. Διαιτητές: Τόλιος- Δελόγλου, Πέναλτι:3/4 -0/1, δίλεπτα: 3-0.
Φωτό: gazzetta.gr