Τετάρτη 23 Απριλίου 2014

«Φρέναρε» η ΑΕΚ

Την πρώτη της ήττα στις εγχώριες διοργανώσεις -χωρίς όμως να χάσει την κορυφή- γνώρισε η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε με 24-21 απ’ τον Δούκα στην 20η αγωνιστική της Α1 χάντμπολ Ανδρών.

«Φρένο» στο αήττητο σερί της ΑΕΚ έβαλε ο Δούκας στην 20η αγωνιστική της Α1 χάντμπολ Ανδρών.
Οι «κιτρινόμαυροι» δέχτηκαν την πρώτη τους ήττα στις εγχώριες διοργανώσεις στο κλειστό της Κυψέλης, μετά από 18 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα και μια ισοπαλία με τον Διομήδη Άργους.
Με σκληρή άμυνα ο Δούκας κατάφερε να περιορίσει την επιθετική λειτουργία του συγκροτήματος του Γιάννη Αρβανίτη, που έμεινε χωρίς γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έμειναν στο -5 (8-13).
Η ΑΕΚ αντέδρασε στην επανάληψη, όμως δεν κατάφερε να μειώσει την διαφορά και… θυμήθηκε τι θα πει ήττα μετά από είκοσι ματς.
ΑΕΚ – ΔΟΥΚΑΣ 21-24
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-4, 6-5, 6-8, 8-10, 8-13 (ημχ.), 10-14, 13-17, 16-18, 18-21, 19-22, 21-24
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 2, Γεωργιάδης 1, Οικονόμου, Ζούγιοβιτς 1, Νικολαΐδης, Τσακνής, Σανίκης 4, Αλβανός 1, Καρυπίδης 9, Τσαούσης, Παπαδιονυσίου 3, Τσιλιμπάρης, Χερουβείμ, Παπαδόπουλος
Δούκας (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης 2, Ακάλεστος, Μουντζουρίδης 6, Τόμπρος, Τζηράς 8, Γκέρτσος 1, Ζαμπούνης 6, Σαμαράς, Αϊβαλιώτης, Γιαννάδης, Λάγιος, Κλεώπας, Ντούνης 1, Μπάγιος, Γεωργιάδης, Αραπακόπουλος
Διαιτητές: Ανταλής – Τσάκωνας Δίλεπτα: 4-3 Πέναλτι: 4/7 – 1/4