Σάββατο 17 Ιανουαρίου 2015

Μεγάλο «διπλό» η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πέρασε (28-27) από την Βέροια νικώντας τον Φίλιππο για την 13η αγωνιστική της Α1 Ανδρών. Σημαντικές νίκες για Φοίβο, ισοπαλία στο Κιλκίς.

Την παρουσία της στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος εδραίωσε η ΑΕΚ μετά την μεγάλη της νίκη με 28-27 εκτός έδρας επί του Φιλίππου Βέροιας στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Α1 χάντμπολ Ανδρών.
Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά καμιά από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό. Ο Φίλιππος πέρασε μπροστά στο 25' (13-11) αλλά η ΑΕΚ μείωσε σε 13-12 στο ημίχρονο.
Στο δεύτερο μέρος η «Ένωση» είχε μεγάλη βοήθεια από την κερκίδα και τους οπαδούς της που ήρθαν από τις γύρω περιοχές να την υποστηρίξουν.
Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ γκολ και όλα κρίθηκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Βραζάλιτσα έκανε το 26-25 στο 55', όμως η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή (26-27) στο 58'. Με νέο τέρμα του Βραζάλιτσα ο Φίλιππος ισοφάρισε (27-27) εκμεταλλευόμενος και δίλεπτη αποβολή του Κατσίκη. Στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα η ΑΕΚ κατάφερε με παίκτη λιγότερο να σκοράρει με τον Παπαδόπουλου και να πάρει το ματς, αφού στην τελευταία του επίθεση ο Μπαντής έκανε λάθος.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ- ΑΕΚ 27-28
Τα πεντάλεπτα:2-4, 7-5, 8-8, 9-10, 13-11, 13-12 (ημχ.), 15-15, 17-18, 20-21, 22-23, 26-26, 27-28.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας) Ευαγγελόπουλος, Κωστακίδης, Ζλατάνος, Βραζάλιτσα 5, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Δομπρής 1, Βασιάδης, Μπαντής 3, Αποστολίδης, Κορωνάς Κ., Σανίκης 3, Δραγκόλας 3, Δεληγιάννης 6, Κορωνάς Θ., Παπαδόπουλος 6.
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης 6, Δημοσθένους 2, Νικολαΐδης, Κολιούλης, Μπάλας, Τσαούσης 9, Κατσίκης 3, Παπαδόπουλος Χ., Ξηρός, Παπαδόπουλος Γ., 1, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης.
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Πέναλτι: 2/3, 2/2 - Δίλεπτες: 2/2
Ασταμάτητος ο Διομήδης
Το αήττητο σερί του στην Α1 Ανδρών διεύρυνε ο Διομήδης Άργους που νίκησε 25-21 τη ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη. Στο πρώτο ημίχρονο ο αγώνας ήταν επιθετικός μονόλογος για τους πρωταθλητές που προηγήθηκαν 10-2 και 12-5, όμως λίγο πριν την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο ματς με σερί 7-0. Στο δεύτερο μέρος οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά στα τελευταία λεπτά η εμπειρία του Διομήδη μέτρησε περισσότερο.
ΧΑΝΘ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 21-25
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 1-5, 2-8, 2-10, 5-12, 10-12 (ημχ), 13-13, 14-15, 15-17, 17-20, 19-22, 21-25
Χ.Α.Ν.Θ. (Νίκος Μάντζος): Ιωαννίδης, Ορφανουδάκης, Καφαντάρης 2, Σαρηγιαννίδης 1, Δέσπος 8, Λάππας 2, Ναουμίδης 4, Κόντης 3, Μαυρόπουλος, Αργυρίου 1, Παπαδόπουλος Ν , Τσαγκαράκης, Παπαχρήστου, Μπαιρλής, Τσόγιας, Τζίνεβης
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κυπραίος 1, Μεγαλοοικονόμου 2, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης 3, Πασσιάς, Σιαματάς , Μούγιτς , Νούγκοβιτς 2, Ντάσεβιτς 7, Σαμαράς 4, Σπέντζος, Ανανιάδης 2, Χαντέλης, Λοίζος, Μαστορογιάννης 4, Σιμιτσής. Διαιτητές: Κατσίκης, Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 4/2, Πέναλτι: 1/2-2/5
Πιο ψύχραιμος ο Φοίβος
Ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε στις Συκιές με τον Φοίβο Συκεών να αντιμετωπίζει την Αναγέννηση Βύρωνα. Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν το ματς σχεδόν στην μεγαλύτερη του διάρκεια με διαφορά 2-3 γκολ, ωστόσο οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση στο τελευταίο πεντάλεπτο και παραπάνω παίκτη (δίλεπτο στο 57’ ο Αργυράκης), κατόρθωσαν να νικήσουν 24-21.
ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ 24-21
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-3, 6-5, 7-7, 9-10, 12-12 (ημχ.), 12-15, 15-16, 15-17, 18-18, 20-20, 24-21
ΦΟΙΒΟΣ (Ευθύμης Πιπελίδης): Κότσιφας, Παπαγεωργίου, Πίτσιος 5, Μπαλαμός 3, Βότσης 1, Αποστολίδης 8, Μέτσης 2, Σαουλίδης, Χατζηβακαλέλης, Χατζηαγαπίου 2, Μισυρλής 2, Ντουλματζής, Τσαμεσίδης, Καφαντάρης, Ναουμίδης 1, Παρασκευαϊδης.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Μαγκαφουράκης, Γεωργίου 6, Στούμπης Π., Βασιλόπουλος, Αργυράκης 2, Φάμπατς 4, Τσεύλικος, Στούμπης Δ. 1, Αντωνιάδης, Μυλωνάς 4, Καραστέργιος 2, Λεωνίδας 1, Χατσίκας 1, Βλαχοθανάσης.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Λινάρδος, δίλεπτα: 4-4, πέναλτι: 0/1-1/1.
Το καθήκον του ο ΠΑΟΚ
Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας παρέμεινε ο ΠΑΟΚ που νίκησε 26-21 τον ΙΕΚ Ξυνή Δικέα στη Θεσσαλονίκη. Ο «δικέφαλος» έλεγχε το ματς ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση. Αξίζει να σημειωθεί πως αύριο στις
14:00 στο «Σπίτι του χάντμπολ» ο stoiximan.gr ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την Αναγέννηση Βύρωνα (Νάσκος- Χαρίτσος) για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.
Stoiximan.gr ΠΑΟΚ- ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ 26-21
Τα πεντάλεπτα: 4-4, 5-5, 8-6, 10-7, 12-8, 13-11 (ημχ), 16-12, 17-14, 19-16, 21-17, 24-17, 26-21.
Stoiximan.gr ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Παλάσκας 5, Γουργούμης, Τσίλης 2, Νικολαΐδης 1, Κοκκώνης 5, Ιωαννίδης 2, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 4, Αλβανός 2, Τσακίρης 4, Κωστακίδης, Κεσίδης Β., Τσεσμετζίδης, Κεσίδης Σ. 1, Τσαναξίδης.
ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ (Θόδωρος Γκίνης): Τσακνής, Λέκοβιτς, Γκέρτσος 1, Ζαχάρης 2, Φλώρος, Γκουλέ 4, Κεδέρης 2, Γιαννόπουλος 5, Μεχλερής, Φίλης, Κουρέτας 2, Χάλαρης 2, Πάβλοβιτς 3, Κουτσόπουλος, Λιόλιος. Δίλεπτα: 7-6, Πέναλτι: 3/3 – 3/5.
Ισοπαλία στο Κιλκίς
Με τέρμα του Κώστα Γρηγοριάδης σαράντα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο ΓΑΣ Κιλκίς πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (21-21) κόντρα στον Ποσειδώνα Λουτρακίου
Η ομάδα του Λουτρακίου (παρά τις απουσίες αφού ταξίδεψε με 11 παίκτες) μέχρι τα μέσα του β’ ημιχρόνου έλεγχε το ματς, αλλά το Κιλκίς που φημίζεται για την δυνατή του έδρα πήρε το θετικό αποτέλεσμα.
Στο φύλλο αγώνα οι διαιτητές έγραψαν πως ο προπονητής του Κιλκίς Γιάννης Λαζαρίδης είπε: «Σήμερα παίξατε 70-30».
ΚΙΛΚΙΣ- ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 21-21
ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Κοτανίδης, Δούγιας 2, Γιαβασίδης, Δεληγιάννης 3, Δημάκης 4, Γουγλίδης, Μαυρόπουλος, Παπαδόπουλος, Σισμανίδης 1, Μέγκας 1, Γρηγοριάδης 9, Κοβλακάς, Μπαλάσκας, Τασέφσκι 1, Λασκάκης
ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογιώργος, Βαμβακάς 3, Πέρρος 7, Τοκατζόγλου 1, Οικονόμου 1, Μπάρμπας, Βούκοβιτς 2, Τρουμπέτας 4, Βασιλειάδης 1, Παπαδόπουλος Π., Ρουμελιώτης 2.
Διαιτητές: Χασκής- Δελόγλου Δίλεπτα: 3- 5 Πέναλτι: 2/2 – 2/2 Κόκκινες: 33’ Βούκοβιτς (αντιαθλητικό, δεν κρατήθηκε δελτίο) 59:13 Οικονόμου (τρία δίλεπτα)