Σάββατο 3 Μαΐου 2014

Στην 3η θέση οι γυναίκες του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε και στο Αμύνταιο τον Αμύντα με 24-17 στον μικρό τελικό της Α1 Γυναικών και με 2-0 νίκες πήρε την 3η θέση στην τελική κατάταξη του πρωταθλήματος. Ο Αμύντας έχοντας την Ταϊρίδου σε καλή μέρα κάτω από τα γκολπόστ και με με τις Μίλασιτς και Νούσια να είναι αποτελεσματικές στην επίθεση, βρέθηκε να προηγείται στο 20λεπτο με 8-6. Στη συνέχεια οι παίκτριες της Γρηγορίας Γκόλια, κατάφεραν με επι μέρους σκόρ 6-2, να ανατρέψουν την σ βάρος τους κατάσταση και να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 τερμάτων (10-12).
Με την έναρξη του Β ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενες, ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους και με αμυντική διάταξη 5-1 αφόπλισαν την περιφερειακή γραμμή του Αμύντα ενώ στην επίθεση η Κορρέια και Νούλα έβρισκαν λύσεις, παγίωσαν μια διαφορά 7 τερμάτων, την οποία διατήρησαν ως το τέλος της αναμέτρησης (17-14).
Οι παίκτρια του Αμύντα Όλγα Σουμελίδου δήλωσε: « Παρά την ήττα από τον ΠΑΟΚ, είμαστε ευχαριστημένες από τα αποτελέσματα της φετινής χρονιάς, με αποκορύφωμα την έξοδο μας στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Ο κόσμος της πόλης ήταν συνοδοιπόρος σ όλη αυτήν την προσπάθεια και τον ευχαριστούμε θερμά γι αυτό. Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για την επομένη χρονιά, με την ευχή για μια ακόμα καλύτερη πορεία.
ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ- ΠΑΟΚ 17-24
Τα πεντάλεπτα: 0-1, 4-2, 5-4, 8-6, 9-11, 10-12 (ημχ.), 11-15, 12-16, 13-17, 13-21, 15-23, 17-24
ΑΜΥΝΤΑΣ (Νίκος Γιώσκος): Ταϊρίδου, Μίνγκου, Σκόνδρα, Μπάντη, Γεωργιάδου 1, Παπαβασιλείου 2, Μίλασιτς 7, Πάνου 1, Κωτσοπούλου, Καλογήρου, Κόρρα, Νούσια 5, Σουμελίδου, Νταμπίζα.
ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Καβαζοπούλου, Παπαβασιλείου, Νούλα 6, Παπαδοπούλου 3, Σελεμίδου, Κορέια 6, Μούρνου, Ελευθεριάδου 2, Ράτσικα, Καρσανίδου, Στρατάκη, Παπάζογλου 3, Κακούτη, Μάστακα 4.
Διαιτητές: Πατιός- Πήτας,
δίλεπτα: 1-1, πέναλτι: 0/0-1/2.