Κυριακή 4 Μαΐου 2014

Με το ενάμιση πόδι στην Α1 ο ΔΙΚΕΑΣ

Στο μεγάλο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών ο Δικέας νίκησε εκτός έδρας με 24-16 τον Ιωνικό και βρίσκεται με το... ενάμιση πόδι στην μεγάλη κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ φτάνοντας να προηγούνται στο 15' με 5-8, σημείο που ο Ιωνικός έκανε την αντεπίθεση του και με ένα επί μέρους 3-0 κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο 8-8. Στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ όλοι ανέμεναν τη συνέχεια στον ίδιο ρυθμό, οι παίχτες του Θοδωρή Γκίνη με μία καταπληκτική αμυντική λειτουργία, δεχόμενοι μόλις δυο τέρματα σε 20 λεπτά και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, διεύρυναν τη διαφορά στα 8 τέρματα για να φτάσουμε μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς στο 16-24, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.
Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα της Νέας Ιωνίας θα πάρει ακούραστα τους δύο πόντους, αφού η Ακαδημία Πάτρας έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα και την τελευταία αγωνιστική χρειάζεται έναν βαθμό κόντρα στον Πανελλήνιο στην έδρα του για να εξασφαλίσει την πρωτιά.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ - ΔΙΚΕΑΣ 16-24
Πεντάλεπτα: 1-3, 2-4, 2-6, 5-8, 7-8, 8-8(ημ) 10-11, 11-13, 11-16, 12-18, 14-21, 16-24 (τελ)
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ (Δανήλος Μ): Κυρκίτσος, Σάσσος 1, Κοροβέσης-Καραγιάννης 1, Τσακόγεωργας, Τοϊτος 1, Χαραλαμπάκης, Μπίλος 4, Αντωνόπουλος 2, Κασαπίδης, Αντωνιάδης 1, Κακαβογιάννης 5, Αποστολίδης, Ζευγουλας 1, Κυριαζής, Βεζύρης, Μπιτόπουλος
ΔΙΚΕΑΣ (Θ. Γκίνης): Δραγάζης, Ζαχάρης 5, Φλωρος, Γκουλέ 6, Μεχλερής 2, Γιαννόπουλος 7, Φίλης Ι, Κουρέτας, Χελιώτης, Γερουλάνος Μ., Γερουλάνος Κ. 4, Φίλης Β.
Διατητές: Βήτας - Σκλαβενίτης
Δίλεπτα: 5 - 5
Πέναλτι: 2/3 - 5/5