Σάββατο 11 Αυγούστου 2012

Χάντμπολ (Γ): Χάλκινο μετάλλιο η Ισπανία

Η Ισπανία αναδείχθηκε "χάλκινη" Ολυμπιονίκης στο τουρνουά του χάντμπολ γυναικών του Λονδίνου.
Η ομάδα της ιβηρικής χερσονήσου μετά από συγκλονιστικό μικρό τελικό, που κρίθηκε σε δύο παρατάσεις, επικράτησε της Νότιας Κορέας με 31-29 και κατετάγη τρίτη.
Με γκολ της Γεόνγκ Τσόι περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη, η ασιατική ομάδα ισοφάρισε σε 24-24, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο έξτρα δεκάλεπτο.
Εκεί, όπου πάλι με γκολ της Γιχάε Γιουνγκ, λίγο πριν το τέλος, η Νότια Κορέα ισοφάρισε 28-28 κι όλα κρίθηκαν στη δεύτερη παράταση.
Οι ισπανίδες, με γκολ των Ελίζαμπεθ Πινέδο και Τζέσικα Αλόνσο, πήραν προβάδισμα δύο γκολ (31-29) και πανηγύρισαν το χάλκινο μετάλλιο.