Σάββατο 9 Ιουνίου 2012

ΔΡΑΜΑΤΙΚΟ ΦΙΝΑΛΕ

Ισόπαλες 21-21 αναδείχθηκαν Ελβετία και Ιταλία στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας στο Παλαφλόριο του Μπάρι. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εξαιρετικό ματς και συνέχισαν τις εκπλήξεις, μένοντας ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης στα προκριματικά του EURO 2014. Η «Σκουάντρα Ατζούρα» μάλιστα λίγο έλειψε να πανηγυρίσει και μία τεράστια νίκη, αλλά ο πλέι μέικερ της Ελβετίας Αντι Σμιντ σκόραρε στο 59:50, χαρίζοντας τον πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του. Η ομάδα του Γκόραν Πέρκοβατς, πρώην ομοσπονδιακού της Ελλάδας, ξεκίνησε ιδανικά και προηγήθηκε 2-7 στο 14, αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 6-0 μέσα σε 10 λεπτά, προηγήθηκαν 8-7 στο 24' με τον Κροάτη προπονητή να παίρνει ταιμ άουτ και αμέσως μετά την έναρξη του ματς να ρίχνει στο παιχνίδι τον Σμιντ. Στην συνέχεια του ματς οι δύο ομάδες είχαν σχεδόν απόλυτη ισορροπία με το σκορ να είναι πολύ κλειστό. Στο 53' η Ελβετία προηγήθηκε 18-20, αλλά οι Ιταλοί με Σκάταρ, Ράντοβτσιτς ισοφάρισαν 20-20 στο 56', κράτησαν τους αντιπάλους τους, δίχως γκολ για 7 λεπτά και σκόραραν με τον Σκάταρ για το 21-20 στο 57:25. Είχαν μάλιστα την ευκαιρία να κάνουν το 22-20 με πέναλτι, αλλά ο τερματοφύλακας των Ελβετών, απόκρουσε το σουτ του Μαϊονε. Με παίκτη λιγότερο, λόγω δίλεπτης αποβολής οι Ελβετοί πέτυχαν στο 59:50 το γκολ με ατομική ενέργεια του Σμιντ για το τελικό 21-21.
Πλέον η Ελλάδα με νίκη επί της Ελβετίας αύριο παίρνει την 1η θέση στον όμιλο, σε περίπτωση ήττας, χάνει και την 2η θέση, εφόσον οι Ιταλοί κερδίσουν τους Βρετανούς, ενώ αν το ματς Ελλάδα- Ελβετία λήξη ισόπαλο και κερδίσει η Ιταλία, τότε υπάρχει τριπλή ισοβαθμία.