Τρίτη 12 Ιουνίου 2012

ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΗ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ολοκληρώθηκαν οι πρώτοι αγώνες των πλέι- οφ του Παγκοσμίου πρωταθλήματος του 2013. Τρεις ομάδες ετοίμασαν ήδη τις «βαλίτσες» τους για την διοργάνωση της Ισπανίας μετά τις επιβλητικές τους νίκες, ενώ άλλες τέσσερις βρίσκονται με το ένα πόδι σε αυτή, αντίθετα μεγάλη «μάχη» για την πρόκριση αναμένεται να δοθεί ανάμεσα σε δύο ζευγάρια.
Πιο συγκεκριμένα, την πρόκριση τους εξασφάλισαν ουσιαστικά τα «Πάντσερ» που συνέτριψαν 36-24 (18-7) την Βοσνία μπροστά σε 6.00 θεατές στην Στουτγάρδη. Ένα σερί 9-0 των Γερμανών στο πρώτο ημίχρονο, μετατρέποντας το σκορ από 5-3 σε 14-3, ήταν αρκετό να τους δώσει το έναυσμα για την ευρεία νίκη. Στο Ρέγκιαβικ η Ισλανδία «διέλυσε» με 41-27 (17-14) την Ολλανδία με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, όπου είχε επιμέρους σκορ 24-13! Γκούντιονσον (10 γκολ) και Πάλμαρσον (7) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης. Στο Βίλνιους η Πολωνία με την εντυπωσιακή της άμυνα «στραγγάλισε» την Λιθουανία με 24-17 (12-9), έχοντας κορυφαίο τον Γιουρέτσκι με 7 γκολ. Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Σλοβενία μετά το 31-26 (11-10) επί της Πορτογαλίας στη Λιουμπλιάνα. Οι φιλοξενούμενοι που είχαν ένα κακό δεύτερο ημίχρονο, χρεώθηκαν 6 δίλεπτες αποβολές και 2 κόκκινες κάρτες!
Στα Σκόπια μπροστά σε 4.500 φιλάθλους η ΠΓΔΜ νίκησε εύκολα 26-21 (16-10) την Αυστρία με κορυφαίους τους Λαζάροφ και Τεμέλκοφ, που πέτυχαν από 7 και 5 τέρματα αντίστοιχα. Στο Βέζπρεμ μπροστά σε 5.000 κόσμο η Ουγγαρία, έχοντας την βοήθεια του δεξιού ίντερ της Μπαρτσελόνα, Λάζλο Νάγκι (6 γκολ) μετά από 3 χρόνια, επικράτησε 27-21 (12-10) της Νορβηγίας, ενώ η Λευκορωσία με έναν «διαστημικό» Σιαρχέι Ρουτένκα (9 γκολ) πέρασε με 26-24 (12-10) από το Κόζιτσε της Σλοβακίας. Αμφίρροπες ρεβάνς με τις προκρίσεις να κρίνονται στις λεπτομέρειες αναμένονται στα ζευγάρια Ρωσία- Τσεχία και Σουηδία- Μαυροβούνιο. Στο Αστραχάν η «Αρκούδα» στο ντεμπούτο του Όλεγκ Κουλεσόφ στον πάγκο της νίκησε δύσκολα 23-22 (11-12) την Τσεχία με 5 γκολ του Χάρμποκ, ενώ στην Στοχόλμη η Σουηδία απέκτησε μικρό προβάδισμα, επικρατώντας με 22-21 του Μαυροβουνίου.