Δευτέρα 2 Φεβρουαρίου 2015

Απίστευτο τρεμπλ η Γαλλία!

Παγκόσμια πρωταθλήτρια στέφτηκε η Γαλλία μετά την νίκη της στον τελικό της Ντόχα επί του Κατάρ με 25-22. Οι «Τρικολόρ» είναι πλέον ταυτόχρονα κάτοχοι όλων των μεγάλων τίτλων στο ανδρικό χάντμπολ.

Μετά από ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η Γαλλία νίκησε 25-22 το Κατάρ στον τελικό του 24ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Χάντμπολ Ανδρών που πραγματοποιήθηκε στο Λουσαίλ μπροστά σε 16.000 θεατές.
Οι «Τρικολόρ» έφτασαν τους πέντε τίτλους σε έξι τελικούς, ενώ κατάφεραν να είναι ταυτόχρονα κάτοχοι και των τριών μεγάλων τίτλων (Ολυμπιακοί Αγώνες, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα).
Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Νίκολα Καράμπατιτς με 5/7 γκολ, ενώ όταν χρειάστηκε ο Τιερί Ομεγιέρ ήταν εξαιρετικός κάτω από τα δοκάρια.
Για τους διοργανωτές ο Καπότε πέτυχε 6/7 και ο Μάρκοβιτς είχε 7/16, ενώ ο τερματοφύλακας Σάριτς είχε 14/37 επεμβάσεις.
Το ματς ήταν ντέρμπι και παρά το προβάδισμα των Γάλλων με 11-6 στο 20:30 με τον Νιοκάς, αφού η ομάδα του Βαλέρο Ριβέρα κατάφερε να μειώσει στις αρχές του δευτέρου μέρους (32’) σε 14-13. Οι «τρικολόρ» κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα παρά την πίεση των γηπεδούχων που έφτασαν ξανά σε απόσταση… αναπνοής (20-19) με τον Βιδάλ στο 45’. Στα τελευταία πέντε λεπτά ο Καπότε μείωσε σε 24-22, αλλά ο Ναρσίς με ατομική προσπάθεια και όμορφο τέρμα «καθάρισε» το ματς στο 57:41.