Δευτέρα 2 Φεβρουαρίου 2015

Από το -10 στο +1

Σε έναν αγώνα που δεν προβλεπόταν για καρδιακούς, η ομάδα του Κενταύρου Αγριάς πήρε σημαντική νίκη με τελικό σκορ 23 - 24, μέσα στο κλειστό του Κορωπίου επί της ομώνυμης ομάδας. Η ομάδα του Κενταύρου Αγριάς πέτυχε την ολική ανατροπή καθώς στο ημίχρονο βρισκόταν πίσω με 9 τέρματα (15 - 6) ενώ στο 35ο λεπτό η διαφορά είχε εκτοξευθεί στα 10 γκολ (18 - 8) για την ομάδα του Κορωπίου.
Tο παιχνίδι ξεκίνησε αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 16ο λεπτό. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Κένταυρος Αγριάς είχε την πρωτοπορία με σκορ 5 - 6. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα της Αγριάς έμοιαζε να είναι εκτός κλίματος του αγώνα, με επιπόλαιες και βιαστικές ενέργειες επιθετικά και ευάλωτη στον αμυντικό τομέα σε αντίθεση με το Κορωπί που με καλή άμυνα και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση, κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, βρίσκοντας τους παίχτες του Γιάντσα να προηγούνται στο ημίχρονο με 15-6.
Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου η ομάδα του Κενταύρου Αγριάς άλλαξε την αμυντική της διάταξη σε 5 - 1 προσπαθώντας να ισορροπήσει το παιχνίδι. Μέχρι το 35ο λεπτό η διαφορά είχε εκτοξευθεί στα 10 τέρματα (18 - 8) κι ενώ φαινόταν ότι το Κορωπί θα έπαιρνε εύκολα το παιχνίδι, η αμυντική πίεση των παικτών της Αγριάς άρχισε να αποδίδει σταδιακά, ενώ η επιθετικά η ομάδα του Γιάννη Τσιάπα έβρισκε λύσεις. Έτσι στο στο 42ο λεπτό η ομάδα του Κορωπίου πήρε τάιμ άουτ, βλέποντας τη διαφορά να έχει μειωθεί σε 20-15.
Όμως ούτε το τάιμ άουτ αφύπνησε τους γηπεδούχους και οι νεαροί παίκτες του Κενταύρου μέσα σε ένα πεντάλεπτο μετέτρεψαν το 21-16 σε 21-20 και το παιχνίδι πήρε φωτιά. Στο 52ο λεπτό με τον Ανδρέου πέτυχαν την ισοφάριση, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Καρανάσιος έβαζε την ομάδα της Αγριάς ξανά μπροστά στο σκορ 21 - 22! Ένα κλέψιμο του Λοίζου και το γκολ του Κρατήρα στον αιφνιδιασμό σφράγιζαν τη νίκη στο 57ο λεπτό. Η διαφορά έμεινε στο ένα τέρμα μέχρι τέλους του παιχνιδιού καθώς ο Πέρρος στα τελευταία λεπτά δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει την επίθεση της ομάδας του Κορωπίου.
Το σφύριγμα της λήξης βγήκε μεγάλους νικητές τους παίκτες του Κενταύρου Αγριάς, να πανηγυρίζουν μία ακόμα νίκη (την 6η στο πρωτάθλημα και την 4η εκτός έδρας) επί μιας αξιόμαχης ομάδας, όπως αυτής του Κορωπίου. Το θέαμα που προσέφεραν και οι δύο ομάδες ήταν συναρπαστικό και είναι κρίμα που ο αγώνας αυτός διεξήχθη χωρίς θεατές, για λόγους ασφαλείας του κλειστού του Κορωπίου.
ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ - ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ 23-24
Πεντάλεπτα: 1- 0, 4- 2, 5-5, 7-6, 10-6, 15-6 9ημ.) 18-8, 20-13, 21-16, 21-20, 21-22, 23-24.
Γ.Σ. Κορωπίου: Γκερμπαρόφσκι, Αλευρέας, Σουρλατζής Γ. (2), Γκούμας (4), Σουρλατζής Δ., Κάββαλος, Πέρρος (2), Γουέις (5), Τσουγένης, Καλιοράκης (2), Παπαιωάννου (2), Αλεξανδρής (3), Μαρκόπουλος (1), Βλάχος (2), Παπασπύρου, Στάθη.
Κένταυρος Αγριάς: Καραπαναγιωτίδης, Καρατοσίδης, Κρατήρας (2), Καρανάσιος (4), Νούλης, Κουρίδης, Μπότσαρης (1), Λοίζου (2), Ασαρίδης (2), Μιμίκος, Ανδρέου (7), Ζωναρόπουλος (4), Κεφαλάς (1), Αστέρης (1), Σταυρινίδης.
Πέναλτι: 3 /5 (Κορωπί) 1/1 (Κένταυρος)
Δίλεπτες: 6 - 2