Κυριακή 8 Φεβρουαρίου 2015

"Σφραγίζει" την 2η θέση ο ΠΑΟΚ

Επιμέλεια: Γιώτα Κουνάλη

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 33-22 την ΑΕΚ στο κλειστό του Λαυρίου. Αυτή είναι η πρώτη νίκη του "δικεφάλου του βορρά" σε ντέρμπι στο χάντμπολ μετά από δύο χρόνια.
Μετά από αναμονή πέντε ετών ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε το "διπλό" στην έδρα της ΑΕΚ. Ο "δικέφαλος του βορρά" επικράτησε 33-22 της Ένωσης στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Α1 χάντμπολ των ανδρων.
Με την πρώτη του νίκη σε ντέρμπι μετά από δύο χρόνια (σ.σ. μετρούσε 10 ήττες και δύο ισοπαλίες με ΑΕΚ ή Διομήδη) ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε ουσιαστικά τη δεύτεηρ θέση στην κανονική περίοδο.
Στο Λαύριο, το μοναδικό γήπεδο που κατάφερε να βρει η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ, οι γηπεδούχοι έκαναν καλό ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 6-2 στο 9'. Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Νίκος Γεωργιάδης προσάρμοσε την άμυνα του και εμπιστεύτηκε τον τερματοφύλακα της εθνικής νέων, Πέτρο Μπουκοβίνα και γύρισε τον αγώνα.
Με σερί 3-13 ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 15-9 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο 30λεπτο του αγώνα συντήρησε τη διαφορά και στο πέρασμα της ώρας τη μεγάλωσε.
Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Νίκος Κοκκώνης με επτά γκολ. Ο Μπουκοβίνας που αντικατέστησε τον Κώστα Γουργούμη στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 επεμβάσεις και ποσοστό 55%.
Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-3, 6-8, 7-9, 8-12, 9-15 (ημχ.), 11-18, 13-21, 15-23, 17-26, 22-33
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΕΚ (Γ.Αρβανίτης): Μπακαούκας 3, Γεωργιάδης 4, Δημοσθένους 4, Νικολαϊδης 5, Κολιούλης, Μπαλάς, Κατσίκης 3, Ξηρός, Πλέχ, Παπαδόπουλος Γ. 1, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης, Παπαδόπουλος Χ. 2
ΠΑΟΚ (Ν. Γεωργιάδης): Παλάσκας 5, Γουργούμης, Τσίλης 4, Νικολαϊδης 3, Κοκκώνης 7, Ιωαννίδης 1, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 4, Αλβανός 6, Τσακίρης 2, Κωστακίδης 1, Κεσίδης Β., Τσεσμετζίδης, Κεσίδης Σ. Διαιτητές: Χρόνης- Καραπάνος, δίλεπτα: 0-1, πέναλτι: 1/2-1/2.
Αναγέννηση Βύρωνα-ΓΑΣ Κιλκίς 27-19
Στην 5η θέση αναρριχήθηκε η Αναγέννηση Βύρωνα. Η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη επικράτησε του ΓΑΣ Κιλκίς με καλή εμφάνιση στο δεύτεορ ημίχρονο. Προηγήθηκε με διαφορά πέντε γκολ (15-10) και δεν ξανακοίταξε πίσω. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γεωργίου με οκτώ γκολ, ενώ ο Αντωνιάδης, ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης πραγματοποίησε 15 επεμβάσεις.
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 5-3, 8-5, 8-6, 8-6 (ημχ.), 11-9, 15-11, 18-12, 21-13, 24-16, 27-19
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ (Π.ατρούδης): Μαγκαφουράκης, Γεωργίου 8, Στούμπης Π. 4, Βασιλόπουλος, Αργυράκης, Φάμπατς, Τσεύλικος 1, Στούμπης Δ., Χατσίκας, Αντωνιάδης, Μυλωνάς 5, Καραστέργιος, Λάσιτσα 5, Λεωνίδας 1, Λάκοβιτς 3, Βλαχοθανάσης.
ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Γ.Λαζαρίδης): Κοτανίδης, Ασίκης, Κωνσταντινίδης, Τασέφσκι 1, Δούγιας 8, Χαλκίδης, Γιαβασίδης 2, Δεληγιάννης 4, Δημάκης 1, Παπαδόπουλος 1, Χόντο 1, Σισμανίδης 1, Κοβλακάς, Μπαλάσκας. Διαιτητές: Τσάκωνας- Κουτσός, Κόκκινη: 49:20 Βασιλόπουλος (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 9-6, πέναλτι: 3/3-2/4.