Τρίτη 17 Φεβρουαρίου 2015

Σπουδαία νίκη του Άρη Νικαίας

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη του Άρη Νικαίας, με σκορ 18 - 21, επί του Κένταυρου Αγριάς, στο ντέρμπι του νοτίου ομίλου της Α2 ανδρών. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες και είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι μέχρι το 50ο λεπτό. Το πιο καθαρό μυαλό των παικτών του Άρη, αλλά και ο παράγοντας τύχη σε κάποιες φάσεις έγειραν την πλάστιγγα για την ομάδα της Νίκαιας στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με δυνατές άμυνες και από τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα το πρώτο γκολ του αγώνα να επιτευχθεί στο 6ο λεπτό του αγώνα, για την ομάδα της Νίκαιας. Ίδια εικόνα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (10-11), με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με πρωταγωνιστές τους Μπότσαρη (Κένταυρος) και Μελετάκο (Άρης) στο σκοράρισμα των δύο ομάδων, τις πολύ καλές άμυνες και τους τερματοφύλακες των δύο ομάδων.
Με το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, ο Άρης Νικαίας με μαν - του - μαν στον Μπότσαρη περιόρισε το σκοράρισμα του Κύπριου περιφερειακού. Η ομάδα της Αγριάς με άμυνα για σεμινάριο και βρίσκοντας λύσεις επιθετικά με τους Ζωναρόπουλο και Ανδρέου, περιόρισε την επίθεση του Άρη Νικαίας και κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα δύο τερμάτων, στο 41ο λεπτό, με σκορ 14 - 12. Παρόλα αυτά η ομάδα του Τάκη Μελετάκου, με ένα επί μέρους 0-4, ξαναπήρε το προβάδισμα με 14-16 στο 51', το οποίο δεν ξανάχασε μέχρι το τέλος, που βρήκε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια σπουδαία νίκη με 18-21
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ _ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 18-21
Πεντάλεπτα : 0-0, 2-3, 5-5, 8-7, 10-9, 10-11 (ημ.), 12-11, 13-12, 14-13, 14-15, 15-18, 18-21(τελ.)
Κένταυρος Αγριάς: Καραπαγιωτίδης, Καρατοσίδης, Κρατήρας, Κουρίδης, Αστέρης (1), Σταυρινίδης, Καρανάσος (1), Κεφαλάς, Λοίζου, Σκετόπουλος, Ανδρέου (4), Ζωναρόπουλος (4), Νούλης (1), Μπότσαρης (7), Μιμίκος
Άρης Νικαίας: Χαρμπής, Κουρής (1), Μπελέχρης, Μπαρμπαράκης, Βαλαντάσης, Γρηγοράκης (2), Μουλιάτος (1), Μελετάκος (11), Μαλανδρένιας (1), Τσαγκούλης, Χρηματόπουλος, Μπουλούμπασης (2), Κουρεντζής, Γραμματικόπουλος (2), Σωτηράκης, Πολίτης (1).