Σάββατο 18 Απριλίου 2015

Πολύ σκληρή για να πεθάνει...

Σε τρίτο και τελευταίο ματς το Σάββατο ή την Κυριακή θα κριθεί η πρόκριση στα ημιτελικά από το ζευγάρι ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ- ΑΕΚ, σε ενα μάτς με απίστευτη εξέλιξη. Η «Ένωση» επικράτησε στο δεύτερο ματς με 33-30 στην παράταση, ισοφάρισε σε 1-1 και κέρδισε και πάλι το πλεονέκτημα έδρας.
Σχεδόν σε όλο το ματς οι γηπεδούχοι έλεγχαν το σκορ και μάλιστα προηγήθηκαν 16-9, 18-13 και 21-17 σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, ενώ λίγα λεπτά πριν το φινάλε ήταν μπροστά 25-23. Η ΑΕΚ όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη και κάνοντας την ανατροπή, αρχικά ισοφάρισε με τον Γεωργιάδη στο 58' και στη συνέχεια πέρασε μπροστά 26-25 με τέρμα του Τσαούση στο 59'. Ο Κεδέρης με τέρμα του 45 δεύτερα πριν το τέλος, έκανε το 26-26 για τον ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ, στέλνοντας το ματς στην παράταση, αφού η ΑΕΚ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την τελευταία επίθεση με παίχτη λιγότερο.
Στην παράταση η ΑΕΚ πιο έμπειρη και έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της, πήρε από την αρχή το προβάδισμα χτίζοντας μια διαφορά 3 τερμάτων, την οποία κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα που έληξε με 30-33. Πλέον η σειρά είναι στα ίσια και αναμένεται η μέρα και η ώρα του αγώνα που θα γίνει χωρίς θεατές ύστερα από την σημερινή τιμωρία.
ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ – AEK 30-33 (κ.α. 26-26)
Τα 5λεπτα: 3-3, 5-3, 7-5, 8-6, 11-6, 15-9 (ημ.), 17-12, 18-14, 19-17, 21-19, 24-22, 26-26 (κ.α.), 30-33
ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ (Θόδωρος Γκίνης): Τσακνής, Λέκοβιτς 4, Γκέρτσος 4, Ζαχάρης, Φλώρος, Γκουλές 1, Κεδέρης 8, Γιαννόπουλος, Φίλης, Κουρέτας, Χελιώτης 1, Χάλαρης 9, Πάβλοβιτς 3, Κουτσόπουλος, Λιώλιος Μεχλέρης
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 7, Ακριδόπουλος, Γεωργιάδης 7, Δημοσθένους 2, Νικολαϊδης 5, Κολιούλης, Μπαλάς, Τσαούσης 5, Κατσίκης 3, Παπαδόπουλος Γ. 4, Ξηρός, Παπαδόπουλος Χ., Πλεχ, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης.
Διαιτητές: Βήτας – Σκλαβενίτης Δίλεπτα: 7-3 Πέναλτι: 3/3-5/7 Κόκκινη: 52:06 Γκουλέ (τρία δίλεπτα)
Φωτό: enwsi.gr