Σάββατο 9 Μαΐου 2015

Στην Τσίλ(η)α....

Δραματικός ο πρώτος ημιτελικός της Α1 ανδρών στη Μίκρα, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 28-27 χάρη σε γκολ του Άγγελου Τσίλη, 8 δεύτερα πριν το τέλος της αναμέτρησης. Μπροστά σε 500 θεατές, το πρώτο μέρος ανήκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΚ, που έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα (0-3), κράτησε τον Stoiximan.gr ΠΑΟΚ χωρίς γκολ για 13 λεπτά (από το 13ο λεπτό έως το 26ο) και έχτισε μία διαφορά ασφαλείας (6-11 στο 27’), με πρωταγωνιστές τους Νικολαΐδη (5 γκολ) και Πλεχ. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 9-11 με τρία σερί γκολ του Τσίλη , για να μπουν τελικά οι ομάδες στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ να έχει προβάδισμα τριών τερμάτων (9-12).
Στο δεύτερο μέρος ο Stoiximan.gr ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και με αιχμή του δόρατος το Νίκο
Νικολαΐδη που πέτυχε τέσσερα γκολ, και τον Παλάσκα να βοηθά με δύο γκολ κατάφερε να προηγηθεί με 18-16 στο 39’. Με τον Παλάσκα να είναι αλάνθαστος και τον Αλβανό να πετυχαίνει τα πρώτα του γκολ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 23-19 στο 47’. Η ΑΕΚ κατάφερε να μείνει μέσα στο παιχνίδι και μείωσε στο 50’ σε 24-22. Στο 54:07 υπήρξε ένταση μεταξύ Παλάσκα και Μπακαούκα, με τους διαιτητές να δείχνουν από ένα δίλεπτο, που για τον αρχηγό της ΑΕΚ ήταν το τρίτο. Ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 26-26 τρία λεπτά πριν το τέλος και σε 27-27 σαράντα δεύτερα πριν το τέλος. Ο Άγγελος Τσίλης ήταν εκείνος που πέτυχε το νικητήριο γκολ για τον Stoiximan.gr ΠΑΟΚ, οκτώ δεύτερα πριν τη λήξη και έτσι η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη πήρε την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται για να προκριθεί στους τελικούς.
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 28-27
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-7, 5-8, 5-9, 5-9, 9-12 (ημχ), 13-14, 18-17, 22-19, 24-22, 26-25, 28-27
Stoiximan.gr ΠΑΟΚ (Γεωργιάδης) Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 9, Γουργούμης, Τσίλης 6, Νικολαΐδης 5, Κοκώνης 1, Ιωαννίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 1, Αλβανός 3, Καραγκιοζόπουλος, Τσακίρης 2, Β. Κεσίδης, Στ. Κεσίδης 1, Κωστακίδης.
ΑΕΚ (Αρβανίτης) Μπακαούκας 4, Ακριδόπουλος, Γεωργιάδης 4, Δημοσθένους 4, Νικολαΐδης 7, Κολιούλης, Μπαλάς, Τσαούσης 4, Κατσίκης 1, Χρ. Παπαδόπουλος, Ξηρός, Πλεχ, Γ. Παπαδόπουλος 3, Τσιλιμπάρης.
Δίλεπτα: 6-7, Πέναλτι 1/2 - 2/2
Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας
Φωτό: enwsi.gr