Δευτέρα 9 Μαρτίου 2015

Δύσκολη νίκη

Δύσκολη νίκη για τον «δικέφαλο» του Βορρά με 21-19 επί της Αναγέννησης
Συνέχισε το νικηφόρο σερί του ο ΠΑΟΚ που νίκησε 21-19 την Αναγέννηση Βύρωνα για την 20η αγωνιστική της Α1 Ανδρών και συνεχίζει ακάθεκτος για τον στόχο της επίτευξης ρεκόρ πόντων στην ιστορία του στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.
Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό ποιοτικά με τις δύο ομάδες να έχουν προβλήματα στην επίθεση. Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ είχε τον εξαιρετικό Γουργούμη που έκανε 9 επεμβάσεις με ποσοστό αποτελεσματικότητας άνω του 50% και κατάφερε να προηγηθεί 9-5 με σερί 4-0 στο 20'. Στην συνέχεια διατήρησε την διαφορά στο ημίχρονο (8-12) και στις αρχές του δευτέρου η διαφορά έφτασε τα 5 γκολ (8-13). Η Αναγέννηση έκανε την αντεπίθεση της μείωσε σε 12-14 (36:20) με τον Λάσιτσα και ακόμα περισσότερο (17-18) στο 54:00 με τον Γεωργίου, αλλά ένα νέο 3-0 σερί του ΠΑΟΚ έκανε το σκορ 17-21 στο 57' και ουσιαστικά το ματς κρίθηκε.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ- ΠΑΟΚ 19-21
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 4-5, 5-8, 7-10, 8-12 (ημχ.), 10-13, 12-15, 14-17, 16-18, 17-19, 19-21
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Μαγκαφουράκης, Γεωργίου 5, Βασιλόπουλος, Αργυράκης, Φάμπατς 1, Τσεύλικος 1, Χριστοδούλου, Στούμπης Δ. 3, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Μυλωνάς 4, Καραστέργιος 1, Λάσιτσα 4, Λεωνίδας, Βλαχοθανάσης.
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Παλάσκας 3, Γουργούμης, Τσίλης 4, Νικολαϊδης, Κοκκώνης 4, Ιωαννίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 2, Αλβανός 3, Τσακίρης 4, Κωστακίδης, Κεσίδης Β., Κεσίδης Σ. 1
Διαιτητές: Τσάκωνας- Κουτσός, Κόκκινη: 57:08 Κεσίδης Σ. (επικίνδυνο παιχνίδι- χωρίς δελτίο), δίλεπτα: 4-5, πέναλτι: 3/3-3/3
Δηλώσεις
Ανδρέας Γεωργίου (αθλητής Αναγέννησης): «Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε πολλά λάθη στην άμυνα και δεχθήκαμε αρκετά γκολ στον αιφνιδιασμό. Στο δεύτερο πλησιάσαμε και παλέψαμε να γυρίσουμε το ματς, αλλά όταν ο ΠΑΟΚ ξέφυγε ξανά δεν μπορέσαμε να τον φτάσουμε».
Άγγελος Τσίλης (αθλητής ΠΑΟΚ): «Περιμέναμε πιο εύκολο απόγευμα. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε καλή παρουσία και πήραμε ένα καλό προβάδισμα, αλλά στο δεύτερο κάναμε αρκετά λάθη. Για εμάς αυτά τα ματς είναι ουσιαστικά τεστ ενόψει του τελικού του κυπέλλου»