Δευτέρα 9 Μαρτίου 2015

Δικαίωμα στην ελπίδα

Η ομάδα του Κιλκίς νίκησε 21-20 τον Φοίβο Συκεών και ελπίζει σε παραμονή στην κατηγορία
Το καθήκον του έκανε ο ΓΑΣ Κιλκίς που εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και νίκησε 21-20 τον Φοίβο Συκεών στην 20η αγωνιστική της Α1 Ανδρών. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Γιάννη Λαζαρίδη έφτασε τους 14
βαθμούς και πλέον ελπίζει σε αποφυγή της 11ης θέσης, ακόμα και των πλέι άουτ υπό προϋποθέσεις. Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Το κομβικό σημείο ήταν το δεκάλεπτο (40-50), όπου το 13-15 μετατράπηκε σε 19-16 με επιμέρους σκορ 6-1. Οι γηπεδούχοι με την δύναμη της έδρας τους κράτησαν την διαφορά και πήραν τους δύο σημαντικούς πόντους.
ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ- ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 21-20
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-2, 5-5, 7-7, 8-9, 10-11 (ημχ.), 12-13, 13-15, 16-16, 19-16, 20-17, 21-20
ΓΑΣΚ (Γιάννης Λαζαρίδης): Κοτανίδης, Κωνσταντινίδης, Ασίκης, Δούγιας 6, Χαλκίδης, Γιαβασίδης, Δεληγιάννης 2, Δημάκης 6, Γουγλίδης, Παπαδόπουλος, Σισμανίδης 3, Μέγκας 2, Σαλαβασίδης, Γρηγοριάδης 2, Κοβλακάς, Τριανταφύλλου
ΦΟΙΒΟΣ (Ευθύμης Πιπελίδης): Κότσιφας, Παπαγεωργίου, Σαουλίδης 3, Πίτσιος 2, Μέτσης 1, Βότσης, Μπαλαμός 6, Αποστολίδης 8, Ναουμίδης, Σεϊρεκίδης, Μισυρλής, Χατζηαγαπίου, Χατζηβακαλέλης, Κοπαϊδης, Ντουλματζής, Παρασκευαϊδης.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Λινάρδος, δίλεπτα: 4-6, πέναλτι: 4/4-2/4