Δευτέρα 2 Μαρτίου 2015

Στον τελικό της ΕΣΧΑ ο Άρης Νικαίας

Την πρόκριση στον τελικό κυπέλλου της ΕΣΧΑ πανηγύρισε ο Άρης Νικαίας, ο οποίος παρά την ήττα του με 28-27, κατάφερε να προκριθεί, αφού είχε επικρατήσει στο πρώτο παιχνίδι στο κλειστό του Πλάτωνα, με 31-29.
Ο Ιωνικός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα μέχρι και 5 τέρματα, αλλά σταδιακά ο Άρης ισορρόπησε το παιχνίδι και πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με προβάδισμα ενός τέρματος (15-16). Το δεύτερο ημίχρονο, είχε την ίδια εικόνα με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τον Ιωνικό να παίρνει νίκη τελικά με σκορ 28-27 και τον Άρη να προκρίνεται στον τελικό της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Βριλήσσια - Πανελλήνιος.
ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ -ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ  28-27
Πεντάλεπτα: 4-2, 7-3, 10-5, 11-9, 13-13, 15-16(ημ) 13-11, 17-18, 19-20, 21-21, 22-23, 25-25, 28-27 (τελ)
ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Καρνάβας Ευάγγελος): Κυρκίτσος, Αντωνιάδης 2, Μπαλωμένος 12, Παπαδιονυσίου, Τσακούλης, Μπίλος 3, Αντωνόπουλος 5, Βεζύρης 2, Συμεωνίδης, Εμμανουήλ, Τόϊτος, Σάσσος 1, Κοροβέσης 3, Τσαγκογεωργάς, Ζευγουλάς, Φιλίππου.
ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος Παναγιώτης): Κουρής 1, Βαλαντάσης, Χαρμπής 2, Γρηγοράκης, Μουλιάτος 5, Μελετάκος 5, Μαλανδρένιας 2, Τσαγκούλης 2, Χρηματόπουλος (τ/φ), Μπουλούμπασης 6, Μουρελάτος, Κουρεντζής, Καπετάνιος (τ/φ), Γραμματικόπουλος 4, Σωτηράκης, Πολίτης.
Διαιτητές: Σκλαβενίτης - Βήτας
2ΛΕΠΤΑ: 5/6, Κόκκινη: Γρηγοράκης (3 δίλεπτα)
ΡΙΨΕΙΣ 7Μ: 5/5, 2/3